Promocja zdrowia

WODA W ORGANIZMIE CZŁOWIEKA

1

¾  ciała człowieka składa się z wody, a to najlepszy wyznacznik tego, jak woda jest ważna dla naszego organizmu.

Dlaczego picie wody jest takie ważne?

Woda jest substancją niezbędną do życia. Dzieci powinny pić wodę każdego dnia, ponieważ jest ona najbardziej naturalnym płynem, nie zawiera cukru, a tym samym zbędnych kalorii, nie zaburza apetytu ani upodobań smakowych. Tymczasem, jak wynika z badań  dzieci w wieku przedszkolnym piją jej za mało. Według norm opracowanych przez Instytut Żywności i Żywienia przedszkolak powinien wypijać dziennie ok. 6 szklanek płynów (czyli około 1,5 litra). Jest to szczególnie ważne zwłaszcza, kiedy dziecko jest bardzo  aktywne – chętnie się bawi, skacze, biega lub gdy jest gorąco.

Funkcje wody w organizmie człowieka:

• jest odpowiedzialna za usuwanie nadmiaru toksyn z organizmu,
  • zwiększa tolerancję organizmu na wysiłek fizyczny,
  • bierze udział w procesie utrzymywania prawidłowej temperatury masy ciała,
  • przyczynia się do polepszenia zdolności koncentracji i pamięci,
  • wpływa na zwiększenie elastyczności skóry,
  • przeciwdziała gromadzeniu się piasku oraz powstawaniu kamieni nerkowych.

2

Czym skutkuje zbyt mała ilość wody w organizmie?

Pojawiają się bóle głowy, zmęczenie, rozdrażnienie. U dzieci nawet niewielkie odwodnienie może być przyczyną właśnie bólów głowy lub zaburzeń z koncentracją i problemów ze skupieniem uwagi. Dlatego gdy dziecko ma rumieńce na twarzy, podwyższoną temperaturę ciała, jest zmęczone, osłabione, to koniecznie trzeba podać mu wodę  szczególnie w gorące dni, gdy takie zapotrzebowanie jest większe.

Jak zachęcić dziecko do picia wody?

Świećmy przykładem! To najprostszy i bardzo skuteczny sposób, aby nauczyć dzieci nawyku picia wody i zasad zdrowego odżywiania. Sami sięgajmy po nią w ich obecności, zamiast rozkoszować się słodkim smakiem herbaty czy innych napojów. Pokażmy im, że owoce i warzywa powinny być stałym elementem naszych posiłków. Dzieci lubią naśladować rodziców, nauczycieli - osoby dorosłe, dlatego naturalną koleją rzeczy będą robić to co my.

Unikajmy podawania dzieciom wody smakowej kupionej w sklepie. Możemy jednak przygotować taką wodę razem z dzieckiem dodając do wody mineralnej owoce, np. truskawki, arbuza, pomarańczę lub mięte. Woda może mieć też postać lodu, a dzieci uwielbiają eksperymentować z zamrażaniem. Wystarczy do pojemnika na kostki lodu poukładać na przykład maliny i borówki lub inne drobne owoce. Zalać wszystko wodą i wstawić do zamrażarki. Takie owocowe kostki lodowe dodane do szklanki wody z kolorową słomką skutecznie zachęcają do regularnego popijania w ciągu dnia.

3